Nowa mozaika
Pomoc O mozaice
Pełny ekran

O mozaikach ze zdjęć

Czym są mozaiki ze zdjęć? Są to obrazy utworzone z fotografii. Jeśli zdjęcia ułożymy tak aby kolorystycznie odpowiadały fragmentom zdjęcia które wybierzemy jako główne otrzymamy mozaikę ze zdjęć. Spójrzmy na przykład:

Do wykonania takiej mozaiki potrzebujesz programu komputerowego który wskaże gdzie powinny znajdować się poszczególne zdjęcia z których składać ma się obraz główny oraz utworzy plik graficzny zawierający gotową mozaikę. Zwykle na ułożoną mozaikę dodatkowo nakłada się oryginalny obraz (częściowo przeźroczysty) aby zwiększyć końcowy efekt.

W internecie można znaleźć co najmniej kilka takich programów, oraz kilka serwisów na których możemy zamówić ułożenie mozaiki. Za skorzystanie z większości z nich w odróżnieniu do serwisu na którym obecnie się znajdujesz musisz zapłacić (co ciekawe czasem za ułożenie mozaiki z własnych zdjęć autor programu lub serwisu pobiera dodatkową opłatę).

U nas mozaikę możesz mieć w kilka minut bez pobierania żadnego oprogramowania (poza wtyczką Flash którą zapewne już posiadasz). Na wykonanie mozaiki składa się kilka kroków:

  1. Przesłanie fotografi która ma być fotografią główną.
  2. Przesłanie reszty zdjęć. Nie musisz ich zmniejszać - serwis zrobi to automatycznie przed przesłaniem. Dodatkowo po przesłaniu plików możesz je wykadrować (przeciągając kursorem zdjęcie) oraz obrócić - klikając odpowiednią ikonę po najechaniu na zdjęcie.
  3. Wygenerowanie mozaiki
  4. Ustalenie stopnia przeźroczystości (procentowo) oryginalnego obrazu głównego nałożonego na mozaikę

Ile wysłać zdjęć? Generalnie - im więcej zdjęć tym lepiej, nie powinno być ich mniej niż 100. Im więcej zdjęć tym mniej z nich będzie się powtarzało.

Jakie cechy powinno mieć zdjęcie z którego wyjdzie dobra mozaika? Powinno to być zdjęcie, na którym twarze znajdują się na pierwszym planie i są dobrze widoczne. Najlepiej jeśli zdjęcie to będzie zawierało dużo różnokolorowych regionów. Wymiary zdjęcia nie mają wielkiego znaczenia (im większa tym lepiej) jednak nie powinny być mniejsze niż 640 x 320 pikseli.